+905324583605
 • Alt ekstremite protezleri


  Mobilite, yaşam kalitesi ile eşanlamlıdır. Bu, alt ekstremite ampute her yaştan insan için geçerlidir. Yaşantılarımız, protezinizden beklentileriniz kadar çeşitlidir. Ottobock ihtiyaçlarınızı eksiksiz şekilde karşılayacak uygulama çözümleri sunmaktadır. Protezlerimiz öenmli kısıtlamalarla karşılaşmadan günlük yaşantınızı devam ettirmenizi sağlayacaktır. Sizin için uygun en iyi protez seçimi doktorunuz, ortopedi ve teknisyeniniz ve tedavinizde görev alan diğer uzmanlarla belirlenecektir.


  Ortopedi teknisyeni C-leg sistemini bir kullanıcıya açıklarken

   

  Alt ekstremite teknik terminolojisi

   

  Adaptör


  Adaptörler, diz veya ayak gibi çeşitli fonksiyonel bileşenler arasında bağlantı olarak kullanılan protez bileşenlerdir.

   

   

  Giyinme yardımı


  Takma yardımı, protezin takılmasını kolaylaştıran hortum benzeri bir çoraptır. Kalan uzvun üzerine çekilir, böylece kalan uzuv protez soketine çekilebilir.

   

   

  Biyonik diz eklemi


  Bu tamamen mikroişlemci kontrollü diz eklemi sistemi, protezin kesinlikle sezgisel kullanımını mümkün kılar. Çok sayıda entegre sensör ve karmaşık ölçüm teknolojisi, diz ekleminin hassas ve doğru ayarını sürekli olarak belirler. Biyonik diz eklemi sistemleri, neredeyse fizyolojik bir yürüyüş modelini destekler ve bu nedenle tüm lokomotor sistem üzerindeki yükü azaltır.

   

   

  Sıçrayan


  Zıplama, belirli bir bükülme açısına kadar bir sönümleme direncine karşı yük altında bükülmektir.

   

   

  Karbon protez ayak


  Karbon çok hafif ve sağlam bir malzemedir. Aynı zamanda oldukça esnektir ve esnek bir yay etkisine sahiptir. Esas olarak karbon fiberden yapılan bir protez ayak, sonuç olarak çok hafiftir. Kullanıcılar yürürken yüksek enerji geri dönüşünden yararlanır.

   

   

  Rotasyon adaptörü


  Döndürme adaptörü, amputenin alt bacağını doğal bir duruştan yukarı döndürmesine izin veren protez bir bileşendir. Bu, birçok durumda, örneğin ayakkabı giyerken çok yardımcı olabilir.

   

   

  Astar


  Astar, kalan uzuv için çorap benzeri bir kılıftır ve artık uzvun hareketli yumuşak dokusu ile soketin sert kabuğu arasında bir tür "ikinci deri" görevi görür. Kalan uzvun hassas ve basınca duyarlı bölgelerini korur ve yastıklar ve kalan uzvu proteze bağlar. Protezin tam oturmasını ve rahat takılmasını sağlamak için doğru astarı seçmek çok önemlidir. Ancak bir astar, soketi kalan uzuv üzerinde yerinde tutan doğru kapatma sistemi ile birlikte yalnızca optimum güvenlik ve konforu sağlayabilir.

   

   

  Mikroişlemci kontrollü diz eklemi sistemi


  Bu protez diz eklemi sistemiyle, karmaşık sensörlere sahip bir mikro işlemci, hareket modellerini tanır ve protezi gerçek zamanlı olarak doğru şekilde ayarlar. Kullanıcının protez diz eklemine güvenebilmesi için salınım ve duruş aşamasını düzenler.

   

   

  Protez ayak


  Protez ayak, fizyolojik ayağın yerini alan yapay bir ayaktır. Her zaman belirli, işlevsel bir amacı yerine getirir ve kullanıcı için bireysel olarak seçilir, kullanıcının hareketliliğine göre uyarlanır. Protez ayağın doğal ayak şekli vardır.

   

   

  Protez diz eklemi


  Bir protez diz eklemi, fizyolojik diz için işlevsel bir yedek görevi gören yapay bir dizdir. Çeşitli diz eklemleri, amputenin hareketliliğine göre bireysel gereksinimleri destekler. Sağ diz eklemini seçmek için KneeSelect seçim yardımcımızı öneriyoruz.

   

   

  Priz


  Protez soket, kalan uzvunuzu proteze bağlar ve önemli bir işlevi yerine getirir: optimum yapışma ve protezinizin uygun şekilde oturmasını sağlar - bu da onu kullanıcının kabulü ve refahı için çok önemli kılar. Bu hedeflere ulaşmak için, soket - kalan uzvun şekline bağlı olarak ve kullanıcının hareketliliğine göre uyarlanmıştır - ayrı ayrı üretilir.

   

   

  Salınım aşaması


  Salınım aşaması, yürürken ayağın havada serbestçe sallandığı andır.

   

   

  Duruş aşaması


  Duruş aşaması, kullanıcının tamamen dik durduğu ve ileri veya geri hareket etmeden bacak üzerinde ağırlık taşıdığı andır.

   

   

  Burulma adaptörü


  Bir burulma adaptörü, ayağı hareket ettirmek zorunda kalmadan protezin dönme hareketine izin verir. Protez ayağın üzerine takılır.

   

   

  Vakum sistemi


  Bir vakum sistemi, bir "aktif prensip" (pompa) veya "pasif prensip" (kalan uzvun piston hareketi) kullanarak kalan uzuv, astar ve soket arasında bir vakum oluşturan bir negatif basınç sistemidir. Amaç, güvenli bir bağlantı için protezin vücuda iyi yapışmasıdır.

   

   

  Verimli


  Esneklik, sınırsız bükülme açısı ile bir sönümleme direncine karşı yük altında bükülmedir.

   

   

  Mobilite derecesi


  Aktivite seviyeniz protez uygulamasında önemli bir rol oynar. Ortopedi teknolojisinde aşağıdaki mobilite sınıflarının geliştirilmesinin nedeni budur:

   

   

  Düşük hareketlilik derecesi


  İç mekan yürüyüşçüleri olarak bilinenlerin hareket kabiliyeti düşüktür. Düz bir yüzeyde ve düşük hızda kısa mesafeleri katedebilirler.

   

   

  Orta düzeyde mobilite derecesi


  Kısıtlı dış mekan yürüyüşçülerinin orta düzeyde bir hareketlilik derecesi vardır. Ayrıca düz olmayan yüzeylerde yürüyebilir ve kaldırımlar ve basamaklar gibi alçak engelleri aşabilirler.

   

   

  Yüksek hareketlilik derecesi


  Kısıtlamasız dış mekan yürüyüşçülerinin yüksek hareketlilik derecesi vardır. Hemen hemen her yüzeyde ve çeşitli hızlarda yürüyebilirler ve ayrıca daha uzun mesafeleri katedebilirler. Çoğu engeli aşabilir, terapötik faaliyetlere ve diğer faaliyetlere katılabileceği gibi çalışabilirler.

   

   

  Özellikle yüksek mobilite derecesi


  Özellikle yüksek gereksinimleri olan sınırsız açık hava yürüyüşçüleri, sporda, çalışma ortamında veya boş zaman etkinlikleri sırasında protezleriyle daha da zor zorlukların üstesinden gelebilir.

   

   

  Genium kullanıcısı kızı ile birlikte bir tepede otururken • Amputasyonla yaşamak

   

  Geçirdiğiniz operasyondan rehabilitasyon sürecine kadar, protez uygulamanızın en önemli amacı mobilitenizi geri kazanmanızdır. Doktorlarınız, terapistleriniz, ortopedi teknisyenleriniz ve Ottobock sizi bağımsız kılmak ve yaşam kalitenizi geri kazanmanızı veya artırmanızı sağlamak için sizinle çalışmak istemektedirler. Hayatınızda bazı şeyler değişecek olsa da gelecekte gayet aktif bir hayat sürebileceksiniz. Bu rehabilitasyon süreci ortalama birkaç ay alabilecek ve çeşitli faktörlerden etkilenebilecektir; özellikle de sizin motivasyonunuz ve size uygun yapılacak protezden.

  Ottobock’un ürettiği modern protez seçenekleri günlük yaşamın gerektirdiği standartları karşılamaktadır. Ancak sizin aktif katkınız, rehabilitasyon sürecinin başarısı için çok önemlidir. Bu süreçte, sizin için en uygun Ottobock protezi uygulanacak ve rehabilitasyonunuzu sürdürecek doktorlar, terapistler, protez teknikeriniz size yardımcı olacaktır.

  Terapi ve rehabilitasyon hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz. Ancak en önemlisi rehabilitasyonunuzda bulunacak kişilerin sizin için vereceği tavsiyeler ve protez önerileridir çünkü her insanın öncelikleri ve ihtiyaçları farklıdır.


  Amputasyondan sonra hasta ve bakım görevlisi

  Amputasyondan rehabilitasyona

  Amputasyon operasyonunuz sonrası bazı değişimler sizi beklemektedir. Hayatınızın nasıl değişeceği her kişiye göre farklıdır. Rehabilitasyon süreci ortalama birkaç ay sürecektir.

   

  Alt ekstremite seviyelerine genel bakış

  Protez uygulaması

  Amputasyon sonrası ihtiyaçlarınıza en uygun protez uygulaması yapılması gerekir. Hangi tip protezlerin sizin için uygun olacağı çeşitli etmenlere bağlıdır.

   

  Rehabilitasyon sürecinde hasta

  Protezimi nerede yaptırabilirim?

  Amputasyon sonrası protez uygulaması hastahanede başlar ve genellikle sertifikalı ortopedi atölyelerinde devam eder.


X