Blog

Ortez nedir ve nasıl çalışır?

Bir ortez, çeşitli endikasyonlar için dizler, alt bacaklar, bacaklar, gövde, servikal omurga, dirsekler, bilekler veya ayak bilekleri gibi vücut kısımlarını destekler. Amaç, günlük sosyal hayata katılabilmek için kaybedilen hareketleri telafi etmek ve güvenliği sağlamaktır.

Ortezler kişiye özel tasarlanır ve istenirse su geçirmez de yapılır, böylece sudaki aktiviteler mümkün olur. Talimatlara göre bunları kendiniz oluşturabilirsiniz.

ortez türleri

Alt bacak, bacak veya diz: Ortezler, farklı vücut bölgeleri ve endikasyonlar için çok sayıda varyantta mevcuttur. Odak noktamız , örneğin felç sonrası rahatlama ve destek sağlamak için alt ekstremiteler için ortezlerin üretimidir . Bireysel alt bacak ortezleri (AFO) ve tam bacak ortezleri (KAFO) ile C-Brace üretiminde uzmanız.

AFO (Bilek Ayak Ortezi)

Bir alt bacak ortezi (AFO, ayak bileği ortezinin kısaltması ), ayak bileği ekleminin görevini veya ayağın artık bağımsız olarak yerine getiremeyeceği işlevleri üstlenir, örn. B. kaldırma. Ortez eklemi ayağı destekleyebilir, kaval kemiği yönündeki ekstansiyonu (dorsifleksiyon) veya zemin yönündeki fleksiyonu (plantar fleksiyon) etkileyebilir.

Bir AFO en fazla dizine kadar uzanır, ancak onu dışarıda bırakır. Alt bacak ortezi, ayak bileği ortezi olarak da bilinir. Ölçüye göre ayrı ayrı yapılır veya önceden monte edilmiş olarak sunulur.

tam bacak ortezi

KAFO (Diz ve Bilek Ayak Ortezi)

Tam bacak ortezi (KAFO, Diz Bilek Ayak Ortezi’nin kısaltması ) durumunda , ortez eklemi diz hizasında kullanılır. Göstergeye bağlı olarak, serbestçe hareket edebilen, kilitli veya otomatik mafsal tercih edilir.

KAFO dizin ötesine geçer ve tüm bacağa uyar. Tüm bacağın hareketini destekler.

C ayracı

Eşsiz ortez sistemi

Şehirde rahat bir alışveriş çılgınlığı, engebeli arazide yürüyüş yapmak veya belden aşağısı felçliyken veya çocuk felcinden sonra bisiklete binmek? Eşsiz C-Brace ortezi sayesinde bu aktivitelerin keyfini çıkarın  .

C-Brace ile üretici Ottobock, ortezi kökten değiştirdi. Mekatronik ortez sistemi, hem duruş hem de salınım fazlarını kontrol etmek için yenilikçi sensör teknolojisi kullanır ve hala benzersizdir.

C-Brace alt ekstremitelerin tüm nörolojik endikasyonlarında kullanılabilir.

Eşsiz hareket özgürlüğü

Bilgisayar kontrollü bir ortez olan C-Brace, bacağın yük altında bükülmesine izin vererek kısmen veya tamamen felçli bacaklar için benzeri görülmemiş bir hareket özgürlüğü yaratır. Parke taşı ve yokuş gibi engebeli arazide koşmak, merdiven çıkmak veya oturmak dinamik ve akıcı hareketlerle daha az eforla mümkün. Eşsiz, son teknoloji bacak protezinin geliştirilmesine 170’den fazla uzman katıldı.

C-Brace yalnızca güvenlik ve hareketlilik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının bacak pozisyonunu tanımak için 3D hareket sensörleri kullanarak her günlük durumda eksiksiz yürüyüş döngüsünü destekler. Eşsiz ortez, bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak bireysel tıbbi duruma uyarlanabilir. Ayrıca oturma, yürüme veya bisiklete binme gibi günlük durumlar için farklı modlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir bakışta avantajlar

 • Hareketli bilek eklemi sayesinde daha doğal hareket dizilerinin yanı sıra daha doğal adım atma ve yuvarlanma
 • Engebeli zeminde bile kontrollü yürüyüş, yokuşlarda daha kolay koşu
 • Yürümek için daha az fiziksel güç ve daha az telafi edici hareket gerekir, bu da daha iyi duruş ve daha az dolaylı hasar sağlar.
 • Alternatif adımlarla inen merdivenler mümkündür
 • Yumuşak, kontrollü bir hareketle oturun
 • Şarj edildiğinde tüm gün dayanan güçlü pil
 • Şarj seviyesi düşük olduğunda: bir bip sesiyle belirtilir, otomatik güvenlik modunun etkinleştirilmesi
 • Farklı modlar örn. B. bisiklete binmek, oturmak veya yürümek için akıllı telefondaki uygulama aracılığıyla ayarlanabilir

L300 Git sistemi

Son teknoloji diz ortez sistemi

L300 Go sistemi, multipl skleroz, serebral palsi gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının bir sonucu olarak veya felçten sonra ortaya çıkabilen düşük ayak sorununa yardımcı olur. Bu, yürüyüş modelini doğal bir şekilde geliştirir. L300 Go, merkezi sinir sisteminin artık kontrol edemediği sinirleri fonksiyonel elektriksel stimülasyonda küçük elektriksel darbelerle uyarır.

Bir elektrot, bacağın alt kısmına bir manşetle kolayca yerleştirilen ve ayak kaldırmanın dengelenmesini sağlayan iki stimülasyon kanalını kontrol eder. Diz de dengesizse L300 Go, ek bir yüzey stimülatörü ile diz fleksiyonunu ve diz ekstansiyonunu indükleyebilir.

Geliştirilmiş yürüyüş

Hareketteki bazı kısıtlamalar, birçok hasta için zorluk teşkil edebilir. Mümkün olanın sınırlarına hızla ulaşılır. Düşük ayak kaslarında var olan zayıflık çoğu zaman hareket özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtlar ve yorucu yürümeyi gerektirir. Vücut artık bağımsız olarak sinir yolu yoluyla impulsları iletemezse, bir hareketi tetiklemek için yapay olanla değiştirilir.

L300 Go Sistemi, bacak ve ayak hareketleri üzerinde daha fazla kontrol sağlarken bacaklardaki belirli kasların aktivasyonuna ve kasılmasına izin veren bir elektriksel dürtü üretir. Sonuç olarak, hareketler daha doğal ve daha az yorucu görünür. Modern kapatma sistemi sayesinde manşet tek elle takılabilir.

Bir bakışta avantajlar:

 • Dengeli ayak kontrolü, dolayısıyla daha fazla bağımsızlık
 • Bir öğrenme algoritması aracılığıyla güvenilir ayak kaldırma
 • Uygulama veya uzaktan kumanda ile sistemin kullanıcı dostu kullanımı (gerekirse mevcuttur)
 • Sistem, uzman personel tarafından hızlı bir şekilde uyarlanabilir.
 • İvme sensörleri sayesinde ayak sensörü gerekmez
 • Modern kilitleme sistemi sayesinde kolay taşıma ve uygulama
 • Diğer şeylerin yanı sıra multipl skleroz, serebral palsi gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarında veya inme sonrası kullanılabilir.

diğer ortezler

Bahsedilen ortezlere ek olarak, bir takım başka tanımlamalar da vardır. Bunlar çoğunlukla AFO’yu daha ayrıntılı olarak tanımlayan alt bacak ortezleridir.

En yaygın atamalar şunlardır:

DAFO (Dinamik Bilek Ayak Ortezi)
Dinamik alt bacak ortezi

FRAFO (Floor Reaction AFO)
Ventral kabuklu rijit ortez

Dorsal kabuklu HAFO (Menteşeli AFO)
ortezi

Aşil tendonunun arkasında yaprak yaylı PLS-AFO (posterior yaprak yaylı AFO)
alt bacak ortezi

SAFO (Solid Ayak Bileği Ortezi)
Rijit alt bacak ortezi

SMO (supramalleolar ortez)
Ayak bileğini saran ortez, dinamik özelliklere sahip olabilir