Blog

Pectus Excavatum (Vakum bell)

Pectus Excavatum’un Nedenleri

Pektus ekskavatumun nedeni bilinmemekle birlikte, durumun kemikli kaburgalar ile göğüs plakası arasındaki anormal kıkırdak büyümesinin bir sonucu olarak meydana geldiği düşünülür ve bu da sternumun – veya göğüs kemiğinin – içe doğru bükülmesine neden olur (dışa doğru çıkıntı yaptığında buna denir). pektus karinatum olarak).

Kalıtsal bir yönü olduğu düşünülmektedir, çünkü pektuslu hastaların genellikle aynısını yaşayan aile üyeleri vardır. Amerikan Aile Hekimliği Kurulu’na göre, pektus hastalarının yaklaşık %40’ının aile üyelerinde pektus deformitesi vardır, ancak genetik bağlantı henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Pectus excavatum, Marfan sendromu gibi nadir görülen kas-iskelet sistemi sendromlarıyla da ilişkilidir.

Belirtiler

Pectus excavatum’a sahip olanlar, karakteristik olarak göğüs kemiğine veya göğüs kemiğine sahip olacak ve bir göçük gibi göğse ‘gömülü’ görünecektir. ‘Batık’ kazı alanının ciddiyeti hastadan hastaya büyük ölçüde değişebilir ve bazılarında asimetrik kıkırdak büyümesi de olabilir. Kazı alanının altında genişleyen nervürler de ortak bir özelliktir.

Pectus excavatum’a sahip olan birçok kişi, görünüşleri dışında herhangi bir başka semptom yaşamaz. Bazılarının aşağıda listelenen diğer ilişkili komplikasyonları vardır.

Ameliyatsız tedavi

adı verilen bir cihazın ve özellikle büyütmek için geliştirilmiş bir Yoga egzersizleri programının kullanımıyla birlikte ısmarlama bir destek – Dinamik Göğüs Kompresörü – takmayı içerir. ameliyatsız tedavimiz. Dinamik göğüs kompresörü, pektus deformitesinin klişesi olan genişletilmiş kaburgalar üzerinde çalışır. Bazen nervür genişletme kazıya önemli ölçüde katkıda bulunabilir ve bunu düzeltmeden genel sonuç genellikle tatmin edici olmaz.

Vakum Zili, kimya mühendisliği mezunu olan Eckart Klobe tarafından icat edildi; son on yılda bir dizi Alman, Avusturya ve İsviçre kliniği tarafından başarıyla kullanılmıştır. Mekanizma, ön göğüs duvarında bir vakum oluşturmak için bir vantuz kullanır ve bu, sternumu yukarı ve dışarı kaldırır. Destek, nervür genişlemesini düzeltmek için vakum çanı ile birlikte kullanılır.

 

Tedavi programımızın ayrılmaz bir parçası olan egzersizlere bütüncül bir yaklaşımla yaklaştık; cerrahi olmayan tedavimizi artırmak için özel olarak geliştirilmiş Yoga egzersizleridir . Egzersizler, doğru nefes almayı ve duruşu ve göğüs bölgesinin genel olarak gerilmesini teşvik eder. Derin nefes alma egzersizleri, akciğerlerin göğüs duvarına doğru genişlemesini ve onu dışarı doğru itmesini sağlar.

Pektus ekskavatumun cerrahi olmayan tedavisine öncülük etti ve yöntemlerini kullanarak göğüs duvarı şeklini iyileştirmenin mümkün olduğunu gösterdi. Göğüs duvarı şeklinin, destek ve egzersiz tedavisinin bir kombinasyonu ile iyileştirilebileceğini gösterdi.