Blog

Protez Bacak Fiyatları Ve Bilmeniz Gerekenler

http://www.opoden.comProtez bacaklar söz konusu olduğunda, genellikle kendinizi sorarken bulabileceğiniz birçok soru vardır ve bu doğaldır. Örneğin, protez bir bacağın maliyeti nedir? Protez alanında yeni olanlar, farklı çeşitler ve düşünceler bunaltıcı görünebilir, ancak aklınızı rahatlatmak için buradayız. İster en iyi protez bacağı ister protez bacağın ne kadara mal olduğunu merak ediyor olun, bu kılavuzun cevabı var.

Protez Bacak Tipleri

Tüm farklı protez bacak seçenekleriyle, çeşitler sonsuz ve gezinmesi zor görünebilir. Bununla birlikte, çoğu protez dört ana kategoriden birine sığabilir: transradial, transhumeral, transtibial ve transfemoral, ancak özellikle protez bacaklar transtibial veya transfemoral olacaktır (diğer ikisi kol protezleri ile ilgilidir).

Transtibial Protez Bacaklar

Transtibial protez bacaklar, dizin altındaki herhangi bir protez bacak içerir. Transfemoral protezi olanlarla karşılaştırıldığında, transtibial protez bacağı olanlar, öncelikle diz eklemlerini korudukları için hareketi kolaylaştıran, genellikle hareketi daha hızlı yeniden kazanabilirler.

Protez bacaklı kız | Lawall Protez ve Ortez Hizmetleri

Transfemoral Protez Bacaklar

Transfemoral protez bacaklar, dizin üzerindeki bir bacağı değiştirmek için kullanılan herhangi bir protezi kapsar. Bu nedenle, transfemoral protez bacağın transtibial protez bacaklara (sadece ayak/ayak bileği eklemine sahip) kıyasla fazladan bir eklemi (diz eklemi) vardır.

Bununla birlikte, dizdeki hareketin ne kadar karmaşık olduğu nedeniyle, transfemoral protezli bireylerin genellikle protezi olmayan birinden çok daha fazla yürümek için çok daha fazla enerji kullanması gerekir, bu da bu tür protezi olan birinin normal hareketi yeniden kazanmasını çok daha zor hale getirebilir.

Kullanıcıya daha fazla kontrol sağlamaya ve protez kullanımını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için protezlere yönelik ilerlemeler arasında mikroişlemci üniteleri, hidrolik, karbon fiber çerçeveler ve mekanik bağlantılar bulunur.

Hasta Hizmetleri | Lawall Protez ve Ortez Hizmetleri

Protez Bacak Eklem Çeşitleri

Protez bacakları önemli ölçüde değişir, çünkü ihtiyaç duyulan bir protezin kapsamı kişiden kişiye değişebilir. Örneğin, sadece diz altı için proteze ihtiyaç duyanların sadece ayak ve ayak bileği mekanizmalı bir proteze ihtiyacı olurken, dizi kapsayan bir proteze ihtiyaç duyanların da diz eklemine ihtiyacı olacaktır.

Ayak/Ayak Bileği Eklemi

Ayak/ayak bileği mekanizması açısından en yaygın olarak görülen bu eklemlerin kapsamı da değişebilir. En basit modeller ayağı/ayak bileğini sabit bir konumda tutar, böylece hareket olmaz. Diğer basit modeller, daha yumuşak bir yürüyüş veya yürüme düzenine yardımcı olan bir miktar esnekliğe izin verebilir. Bu esneklik, ister karbon fiber ister fiberglas malzeme olsun, ayağın malzemesi aracılığıyla elde edilir.

Bununla birlikte, daha gelişmiş mekanizmalara sahip protezler çok eksenli harekete izin verir, bu da ayağın/ayak bileğinin birden fazla yönde hareket edebileceği anlamına gelir. Bu çok eksenli eklem, anatomik ayak bileği hareketimizi taklit etmeye çalışır ve ayağın yerdeki düz konumunu korurken ayağın engebeli arazide ayarlanmasına olanak tanır.

Bir Mikroişlemci ayak ve ayak bileği sistemi, düşük ila orta derecede aktif amputeler için tasarlanmıştır. Uyarlanabilir mikroişlemci ünitesi, kullanıcının daha fazla ayak boşluğuna ve düzensiz için otomatik ayarlamalara sahip olmasını sağlar ve bu da daha güvenli ambulasyona katkıda bulunur.

Diz Eklemi

Diz eklemi karmaşıklık olarak da değişebilir. Basit modeller, ayakta dururken ve yürürken kilitlediğiniz, ancak oturmaya izin vermek için kilidini açtığınız manuel bir kilit mekanizması kullanır.

Daha karmaşık diz eklemleri, ağırlık bacakta olduğunda kilitlenen ve çıkarılmasıyla kilidini açan, ağırlıkla aktive edilmiş bir kilit mekanizması kullanır. Bu sadece otururken kilidini açmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda diz ekleminin yürürken kilidini açtığı (ve doğal yürüyüş sırasında ağırlığın o bacaktan çıkarıldığı) anlamına gelir, bu da dizin dışa doğru sallanmasına izin vererek doğal bir yürüyüş düzenine yardımcı olur.

Bazı diz eklemleri, daha da kontrollü hareketlere izin vermek için hidrolik ve pnömatik pistonlar da içerebilir. Bu diz üniteleri, ampute hızlarını değiştirdiği için protez ihtiyacının ayarlanmasına yardımcı olur. Daha hızlı yürürken veya koşarken dizin kullanıcıyla “kalmasına” izin verir.

Mikroişlemci diz üniteleri mevcuttur ve kullanıcının ihtiyaçlarına göre programlanabilir. Mikroişlemci dizinin programlanması, dizin hastanın aktivitesine otomatik olarak uyum sağlamasını sağlar. Düzenli olarak merdiven çıkmak, dar alanlarda gezinmek zorunda kalan hastalar için çok faydalıdır; geleneksel bir diz ünitesi hastaya ya da sürekli olarak protezlerinde bize veya toka verebilir, daha uzun mesafeler yürüyebilir veya engebeli arazilerde gezinebilir.

Protez Bacak Nasıl Seçilir?

Doktorunuz sizin için ideal protezi seçerken çeşitli faktörleri göz önünde bulunduracaktır.

Transfemoral veya transtibial protez bacağı gerekip gerekmediğini belirleyeceğinden, en önemli hususlardan biri amputasyon seviyesidir. Bunun yanı sıra bu ilk proteziniz veya yedek protezinizse. Amputasyonunuzdan önceki aktivite seviyeniz, reçete edilecek protez türünü yönlendirmenize de yardımcı olacaktır. Protezinizi nasıl kullanacağınızı ne kadar kolay öğreneceğiniz ve önceki yaşam tarzınıza dönme hedefleriniz de bir protez seçerken itici faktörlerdir.

Diğer hususlar arasında amputasyonunuzdan önceki genel aktivite seviyenizin yanı sıra mesleğiniz, hobileriniz ve sporunuz yer alır; bu da uygulayıcınıza yaşam tarzınız için en iyi ortak mekanizmaları belirlemede yardımcı olacaktır.

Protez bacak, protez bacağın kendisi, artık uzuv üzerine sıkıca oturan soket ve bacağı yerinde tutmak için kullanılan süspansiyon sistemi dahil olmak üzere birçok farklı parçadan oluşur. Tüm bu parçalar ihtiyaçlarınız için özel olarak yaratılmıştır ve sizin için en iyisini seçmek için uygulayıcınızla yakın çalışmanızı gerektirir.

Protez Bacak Giyme Programı

Protez bacağını eve götürmeden önce, nasıl giyip çıkaracağınızı öğrenecek ve onunla yürüme alıştırması yapacaksınız.

Eve götürdüğünüzde, protez uzmanınız, artık uzuvunuzu proteze alıştırmaya yardımcı olduğu için size takip etmeniz gereken önemli bir kullanım programı sağlayacaktır. Egzersiz yaparken daha zor egzersizlere kadar nasıl çalıştığınıza benzer şekilde, artık uzuvunuzu proteze kadar eğitmeniz de gerekir.

Protez bacağınızı her zaman giymek isteseniz de, ağrı ve potansiyel yaralanmaya neden olabileceğinden, giyme programını takip etmek ve aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Protez kullanmayı öğrenmek çok zaman, güç, çaba ve sabır gerektirir, bu nedenle aşırıya kaçmamak için giyim programı önemlidir.

Bazı kişiler protezle yürümeyi öğrenirken bir çton veya koltuk değneği kullanmayı daha kolay buluyor çünkü cihazı nasıl kullanacağınızı ve dengenizi, koordinasyonunuzu ve yürüyüşünüzü nasıl uygulayacağınızı öğrenirken bu önemli bir öğrenme eğrisidir. Kasırmış veya koltuk değneği, protezinizi doğru kullanmayı öğrenirken stabilite sağlamaya yardımcı olabilir ve uygun olmayan bir yürüyüş nedeniyle vücuda gereksiz stres uygulamaktan kaçınır.

Aşınma programı tamamlandığında ve artık uzvunuz protez bacağına tamamen alıştıktan sonra, protezinizi bütün gün takabilirsiniz. Ancak uyurken asla giymemek önemlidir.

Protez Bacakların Maliyeti

Diğer tüm tıbbi alanlarda olduğu gibi, maliyet genellikle hastalar için önemli bir endişe kaynağıdır. Bununla birlikte, protez bacaklarının maliyeti, protezin tipine ve mekanizmalarının ne kadar karmaşık veya basit olduğuna bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Örneğin, basit bir kilitleme mekanizmasına sahip bir transfemoral protez bacak, ağırlıkla aktive edilen kilit mekanizmalarını kullanan bir protez bacaktan daha ucuza mal olacaktır.

Genel olarak, daha basit protez bacaklardan bazıları ortalama 9000 tl  iken, daha karmaşık çeşitler 70.000 dolara yakın olabilir. Bu yüksek maliyete rağmen, birçok sigorta planı protez ayağının ve diğer hizmetlerin maliyetini kısmen veya tamamen karşılayacaktır. Ancak, maliyetin ne kadarının karşılandığını ve protez için herhangi bir ön yetkilendirme gerekip gerekmediğini belirlemek için opoden protez merkezimize danışmanız en iyisidir.

Protez bacakla golf oynayan adam

En iyi protez bacak hangisidir?

Hangi protez bacağın genel olarak en iyi olduğunu söylemek imkansızdır çünkü hastaya ve yaşam tarzlarına göre son derece bireyselleştirilmiştir. Bu nedenle, bir protez bacak bir kişi için mükemmel olabilir, ancak bir başkası için çok uygun olmayabilir. Piyasada birçok protez bacak var ve her birinin kendi kullanım durumu var, bu durum bir uygulayıcının yaşam tarzına ve kişisel ihtiyaçlarına bağlı olarak bir hastayla eşleşecek.

Protez bacağın maliyeti nedir?

Protez bacağın maliyeti, protez tipi ve hastanın sigortasının ne kadarını kapsadığı da dahil olmak üzere iki temel faktöre bağlıdır. Daha temel protezler yaklaşık 9000 tl mal olabilirken, daha gelişmiş, bilgisayarlı protez bacaklar 70.000 dolara ulaşabilir. Bu fiyatlar sigortanın kapsadığı tutarı da dikkate almaz.

Kaç çeşit protez uzuv vardır?

İkisi yapay kollar ve ikisi yapay bacaklar için olmak üzere dört genel protez uzuv türü vardır. Protez bacaklar için iki genel kategori, diz eklemini içerip içermedikleri (yani diz protez bacağının üstünde veya diz protez bacağının altında) karakterize edilen transtibial ve transfemoral protez bacaklardır. Ancak bu 2 genel sınıflandırma içerisinde alt kategoriler bulunmakta olup bunlar kalça disartikülasyonu, diz disartikülasyonu ve kısmi ayak amputasyonlarını içerebilir.

protez bacaklı adam

Bütün Gün Protez Bacak Takabilir misin?

Protez bir bacak tüm gün takılabilir, ancak yalnızca siz ve bakım ekibiniz hazır olduğunuza karar verdikten sonra. Protez bir bacakla eve ilk gittiğinizde, artık uzuvunuzu proteze alıştırmanıza yardımcı olan takip etmeniz gereken bir kullanım programınız olacaktır. Giyme programını tamamladıktan sonra, herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı sürece protezi bütün gün takabilirsiniz.

Sigorta protez bacakları kapsıyor mu?

Çoğu durumda, evet, sigorta protez bacakları kapsar. Bununla birlikte, bu cevap yalnızca sigorta türünüze göre değil, aynı zamanda sigorta şirketinizle olan planınızın türüne göre de değişebileceğinden, özellikle sigortanızın kapsanıp kapsanmadığını görmek için kontrol etmek isteyeceksiniz. Yine de, birçok sigorta şirketi kısmen, hatta tamamen protez bacağı ve diğer hizmetleri kapsayacaktır.

Sorular protez bacak seçmenin doğal bir parçasıdır, bu yüzden birçok insan opoden Protez ve Ortez’i seçer. İhtiyaçlarınız için doğru protez bacağını seçmenize, nasıl kullanacağınızı öğretmenize ve aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamanıza yardımcı olacak eğitimli uygulayıcılarımız var.Opoden Protez ve Ortez’e sorular bekliyoruz ve sizinkini yanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.