Afo Nedir

Ayak bileği ayak ortezi, her zaman ayağa veya bacağın alt kısmına takılan özel yapım ortezdir. Ayağı çevreler ve ayak bileği ile ayağın ne kadar hareket edebileceğini kontrol eder. Aynı zamanda, hastanın yürümesine veya ayakta durmasına yardımcı olmak için her ikisini de doğal bir pozisyonda tutar.

AFO’lar, L şeklindeki tasarımlarıyla bilinir ve iyileşirken ayağı korumak için kullanılması amaçlanmıştır. Ayak, ayak bileği veya topuk yaralanmalarında ayağı güvenli ve rahat tutar. Öte yandan, onlar da plantar fasiit gibi koşullara ayak düşmesi sorunları veya yardımı ile insanlara yardım.

Bir ayak bileği-ayak ortezi veya AFO, ayak bileğinin pozisyonunu ve hareketini kontrol etmeyi, zayıflığı telafi etmeyi veya deformiteleri düzeltmeyi amaçlayan bir destektir. AFO’lar zayıf uzuvları desteklemek veya kasları kasılmış bir uzvu daha normal bir pozisyona yerleştirmek için kullanılabilir. Ek olarak, çeşitli nörolojik ve kas-iskelet sistemi bozukluklarının neden olduğu ayak düşüşünü kontrol etmek için AFO’lar kullanılır. Ayak düşüşünü ele almak için yaygın kullanım nedeniyle, AFO, “ayak düşürme korsesi” terimiyle eşanlamlı hale geldi.

AFO kullanımının amacı, yürüyüşün salınım aşamasında ayak ve bileği stabilize etmek ve ayak parmağı açıklığı sağlamaktır. Bu, parmağı yakalama ve düşme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Tipik bir AFO, dizin hemen altından ayağın metatarsal başlarına kadar uzanan, ayak ve ayak bileği çevresinde L şeklinde bir çerçeve oluşturur. AFO’lar raftan satın alınabilir veya bireysel bir kullanıcıya özel olarak kalıplanabilir ve ısıyla şekillendirilebilir plastikler, metal, deri ve karbon kompozit dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden imal edilebilir.

AFO ortezinin iki ana tasarımı vardır. Bazılarının ayak bileğinde harekete izin veren bir menteşe veya eklemi vardır. Öte yandan, bazıları tamamen sabittir. Bu cihazlar hem iki ayak üzerine hem de tek ayak üzerine takılabilir.

AFO Önceden belirlenen ana nedenleri

Ayak bileği ayak ortezi, bir ayak bileği ve ayağın hareket miktarını kontrol ederken, onları optimum pozisyonda tutacak şekilde tasarlanmıştır. Genel olarak ayağın, eklemlerin ve kasların bulunduğu yeri düzeltebilirler, ancak zayıflamış uzuvları desteklemek için de kullanılabilirler.
İşte doktorların bu tıbbi cihazları reçete etmelerinin ana nedenlerinden bazıları:

Ağrıyı azaltmak için;
Hastanın düşmesini önlemek için;
Ek destek için zayıflamış kasların ihtiyacı olan;
Ayak bileği ve ayağın doğru pozisyonda olmasını sağlamak için;
Hastanın kolayca yürümesine yardımcı olmak için;
Dış darbelere karşı ek koruma için