Uzun Yürüyüş Cihazı

Tek ve çift taraflı alt ekstremite deformitelerinde (O-bain, X-bain, refleks diz vb.) veya felçte (kısmi veya total) destekli yürüme için uygundur. Aynı zamanda düzeltici etkisi deformiteler için de kullanılmaktadır.

Uzun mesafe yürüme ortezi uygularken genellikle vücudu oluşturmak için birden fazla malzeme kullanırız. Bu malzemeler metaller, plastikler ve karbon gibi malzemelerdir. Kullanılan malzemeye ve derz ismine göre isimlendirilebilir.

Diz ve ayak bileğinde çeşitli eklemler kullanılmaktadır. Bu bağlantılar tam kilitlemeli, elektronik veya mekanik kilitlemeli bağlantılar vb. olarak genelleştirilebilir. Hastanın genel durumuna göre uygun eklem ve malzemeyi seçin.

Ayaklar için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bunlar deri sandaletler, plastik sandaletler ve karbon fiber sandaletler olabilir. Ayak bileği eklemi ile cihaza sabitlenir. Bu eklemler ayrıca çeşitli derecelerde hareket serbestliği sağlar. Ayrıca plastik bir AFO üzerine de monte edilebilir. Ayrıca ortopedik botlarla da kullanılabilir.

Son yıllarda geliştirilen teknolojiler de bu alanda ortaya çıkıyor. Elektronik destekli, yüksek güvenlikli ve fizyolojik yürüme konforuna sahip eklemler şimdiden uygulamalarımızda yerini almaya başladı.

Günümüzde karbon insan yaşamına girerken yürüme cihazlarında da uygulama alanı bulmuştur. Karbon uygulamaları, dayanıklılık ve hafiflik avantajları nedeniyle daha popüler hale geliyor.