Genel

Protez bacaklar

AMPUTASYON İLE UZUVLARIN ALINMASI GEREKİYORSA, PROTEZLER SADECE EKSİK VÜCUT PARÇASINI YERİNE KOYMAKLA KALMAZ, AYNI ZAMANDA YAŞAM KALİTESİNİN KORUNMASINI DA SAĞLAR.

protez teknolojisi

Her üretici, bileşenleri için uyulması gereken bir kurulum tavsiyesi verir. Statik bir bağlantının gerçekleştirildiği temeli oluşturur. Temel şeyler gözlenmezse fizyolojik bir yürüyüş asla gerçekleşmeyecektir. Ancak her bünye farklı olduğu için kişiye özel ince ayar şarttır.

Amacımız, acısız ve enerji verimli bir şekilde yürümenizi sağlamaktır.

Born Prothesen Handwerk’te tüm diz eklemi ve ayak sistemleri için sertifikalı olduğumuzdan, hangi sistemin sizin için doğru olduğu konusunda size tavsiyede bulunmaktan memnuniyet duyarız.

doğan-protez-el sanatları-galeri-1

Protez yapımı ve bileşenleri

MODÜLER PRENSİBE DAYALI UYLUK PROTEZİ ÖRNEĞİNİN KULLANILMASI

Montaj parçaları söz konusu olduğunda, adaptörler, borular, diz eklemleri, ayaklar vb. bitmiş bileşenlerden bahsediyoruz. Bu bileşenler zaten bitmiş durumda ve tarafımızdan birleştirilerek bir bütün yani protez oluşturulacak. Tüm işlevsel bileşenler, mobilite sınıflarına tabidir ve neye dayanabileceklerini veya hangi gereksinimlere dayanmaları gerektiğini açıklar.

İlgili bileşenlerin ağırlığına dikkat etmek önemlidir, aksi takdirde boru veya adaptörün kırılması gibi hoş olmayan durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle, önceden, kullanıcılarımızla birlikte, hangi bileşenlerin/bileşenlerin kullanılması gerektiğini hızla netleştiren bir anamnez sayfası oluşturuyoruz.

Protez bacaklı evin önünde scooter kullanan kadın

protez soket

adaptör

diz eklemi

bağlantı elemanları

protez ayak

Kullanıcılarımız için doğru bileşeni bulmak çok önemlidir. Bu genellikle birkaç gün boyunca test edilerek yapılır, ardından müşterilerimiz günün sonunda bize hangi diz eklemini veya ayağını istediklerini söyleyebilirler, tam tersi olmaz. “İki bacaklı” biri olarak “Bu diz eklemine veya şu ayağa mutlaka ihtiyacın var” demek zordur çünkü protezi takan kişinin hissiyatı çok subjektiftir.

“PROTEZ!” diye bir şey yoktur, öyleyse gelin, tavsiye alın ve SİZİN ve günlük yaşamınız için hangi sistemin en iyi şekilde çalıştığını kendiniz test edin! 

protez malzemeleri

Protez soketi için malzeme seçimi yapılırken her şeyden önce cilt dostu olmasına dikkat edilmelidir. Çeşitli plastikler bizim için mevcuttur.

  • Silikon: iç şaftın daha iyi yapışması
  • HTV ve RTV’den yapılmış silikon şaftlar: yüksek yapışma ve çok fazla esneklik sağlar
  • Epoksi reçineli karbon fiber: sağlam ve esnek dış miller
  • Fiberglas ve akrilik şaft: ten rengi
  • Çeşitli köpük malzemeleri: Münster’e göre kondiler yataklı alt bacak protezlerindeki yumuşak duvarlı iç huniler için
  • Deri: Eskiden protez yapımında sıklıkla kullanılırdı; Günümüzde ortoprotez yapımında kullanılmaktadır.