Blog

Pectus Excavatum(vakumbell)


Pectus excavatum, kaburga kemiklerini göğüs kemiğine (veya göğüs kemiğine) bağlayan kıkırdağın aşağı veya içe battığı ve görünümde batıklığa neden olduğu göğüs duvarında bir büyüme anormalliğidir. Erkeklerde kadınlardan daha sık meydana gelen en yaygın göğüs duvarı deformitesidir.

Pectus excavatum’a ne sebep olur?

Pektus ekskavatuma neyin neden olduğunu tam olarak bilmesek de, kıkırdakların farklı veya alışılmadık şekilde büyüdüğü ve bunun göğüs kemiğini içe doğru iterek batık görünümü yarattığı düşünülmektedir. Göğüs duvarı deformitesi diğer koşullarla da bağlantılı olabilir. Bazı insanlarda ayrıca omurgada anormal eğrilikler (skolyoz gibi) vardır ve pectus excavatum’lu diğerleri belirli bağ dokusu tanılarına (Marfan sendromu gibi) sahip olabilir ve genetik test veya kalplerinin testi de dahil olmak üzere daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyabilir.

Pectus excavatum yaşla birlikte kötüleşir mi?

Pectus excavatum doğumda mevcut olabilir veya bazı çocuklar için yaşamın erken dönemlerinde gelişebilir. Şiddet kişiden kişiye değişecektir, ancak tipik olarak pectus excavatum’lu bir kişi ergenlikten geçtiğinde, göğüs duvarının görünümü daha fazla batar. Yaygın olmasa da, bazı hastalar ergenlik döneminde kasları bölgede daha fazla geliştiği için göğüs görünümlerinde bir iyileşme olduğunu fark eder.

Pectus excavatum’un belirtileri nelerdir?

Batık bir göğüs duvarının fiziksel görünümünün dışında, birçok hastanın başka semptomları yoktur. Başka semptomlar yaşayanlar için hafif ila şiddetli arasında değişebilirler ve şunları içerebilirler:

  • nefes alma sorunları
  • egzersizde zorluk
  • göğüs ağrısı
  • yorgunluk
  • hızlı bir kalp atışı
  • hırıltılı solunum veya öksürük

Bazı insanlar göğsünün görünümünü umursamayabilirken, diğerleri hayata müdahale edebilecek beden imajı endişeleriyle mücadele ediyor. Halka açık yerlerde (yüzerken olduğu gibi) gömleklerini çıkarmaktan kaçınabilir veya diğer insanların göğsünün batmış olduğunu söyleyememesi için giyinme veya tutma şeklini ayarlayabilirler.

Pectus excavatum’lu kişilerin öne doğru kambur omuzlar, kavisli bir ileri üst omurga (kyphosis) ve dışarı çıkan bir mide içerebilen duruş sorunları yaşaması yaygındır. Bu duruş göğsün olduğundan daha kötü görünmesini sağlayabilir. Fizik tedavi genellikle duruşa yardımcı olabilir ve çocuğunuz ameliyattan önce bir fizyoterapistle görüşebilir.

pektus ekskavatum komplikasyonları nelerdir?

Pectus excavatum’lu çoğu, normal ve hatta rekabetçi aktiviteler sırasında kalpleri ve akciğerleriyle ilgili bir sorun yaşamaz. Bununla birlikte, göğüs kemiğinin bir veya daha fazla organı vücudun bir tarafına itmesi nedeniyle kalp ve akciğer endişeleri yaşayabilen şiddetli pectus excavatum olan bazı kişiler vardır. Bu nadirdir ve bazı insanlarda ameliyattan sonra bu daha iyi olacaktır.

Pectus excavatum nasıl teşhis edilir?

Pectus excavatum tanısı koymak için doktorunuz tarafından fizik muayene yapılır. Çoğu insan, pektus ekskavatumun ne kadar şiddetli olduğunu söyleyen bir ölçüm olan bir Haller indeksini hesaplamak için yalnızca iki görüşlü bir göğüs röntgenine ihtiyaç duyar.

Özel durumlarda, çocuğunuz şunları alabilir:

  • göğüs bilgisayarlı tomografi (BT) taraması
  • kalbin elektriksel aktivitesini kaydetmek için bir elektrokardiyogram (EKG)
  • bir ekokardiyogram veya kalbin ultrasonu
  • akciğer fonksiyonu testleri

Bunlar genellikle gereksizdir ve ameliyat kararını etkilemeyebilir. Mott’ta, çocuğunuzun zaman içindeki ilerlemesini takip etmenize yardımcı olmak için 3D yüzey taraması da dahil olmak üzere fotoğraflar çekiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir